Ako sa hrá vietor

Autor: Dušan Šuster | 14.9.2013 o 16:59 | (upravené 14.9.2013 o 17:08) Karma článku: 10,71 | Prečítané:  339x

Na jeseň si vietor rád pospí. Zriedkakedy vstáva zaránky. Obyčajne sa prebúdza až predpoludním. Hodný čas trvá, kým sa úplne preberie. Sprvu si len nenáhlivo naťahuje ochabnuté údy, tu-tam vystrúhajúc dajakú grimasu sprevádzanú ťahavým „fiiiú“. Keď je nadostač ponaťahovaný a rozcvičený, skusmo prečeše sviežozelené steblá trávy. Nato sa rozbehne najrýchlejšie ako dokáže a pustí sa kľučkovať medzi komínmi. Ak sa unaví, na sekundu sa rozvalí na najširšej podobločnici, ktorá je práve naporúdzi. Len čo sa mu tento obrovský slalom zunuje, klesne nižšie, aby prešacoval záhrady.

Najradšej sa obšmieta okolo stromov. Lomcuje konármi obťažkanými pulzujúcimi zväzkami jabĺk či hrušiek.

DSCN8883.JPG

Alebo na zem zosiela červenkavo-žltkasté spŕšky listov. K večeru vystrelí k nebu, schmatnúc gigantický pomaranč, ktorý sa po ňom krbáľa a osvetľuje pri tom svet. Pohadzuje si ho z ruky do ruky, žongluje s ním, necháva ho skackať po strechách.

DSCN8968.JPG

Napokon ho odvlečie za dedinu, kde sú do zeme zabodnuté veterné mlyny.

DSCN8786.JPG

DSCN8762.JPG

Vie síce, že ich tam pozapichávali ľudia, no rovnako dobre vie, že bez neho by im k ničomu neboli, veď by ich nemal kto rozkrútiť. Preto ich považuje za svoje hračky.

Rozďaví ústa, naberie do nich vzduchu, až sa mu líca vydúvajú. A vypľuje ho na vrtule, ktoré sa okamžite začnú točiť. Naposledy vyhodí pomaranč do výšky a nechá lopatky mlynov, nech ho sťa nože pretnú na dve polovice.

DSCN8753.JPG

Z tých potom vytlačí sladkú hrejivú šťavu. Pár kvapiek si slastne usrkne, zvyšok sa rozlieva po nebesách, vpíja sa do oblakov, ktoré v mihu oka spomarančovejú. Fantasticky sa to rýmuje s kalužami zožltnutých listov, ktoré sa rozvaľujú na cestách.

DSCN8774.JPG

Šupky so zvyškami zošúverenej dužiny vietor šmarí za obzor.

DSCN8771.JPG

Padajú a padajú, padnú až dakde do Afriky. Vtedy už veterné mlyny melú z posledného. Vietor ich viac nerozkrúti, unavene sa zvalí na polia a zaspí. Šťava zasychá, nebo potemnieva, až celkom stmavne.

DSCN8779.JPG

Nič to, ráno sa naň predsa z Afriky vykotúľa celkom nový, čerstvý, zdravý a voňavý pomaranč a nanovo ho rozžiari.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?