Knižnica

Autor: Dušan Šuster | 10.12.2011 o 17:08 | (upravené 10.12.2011 o 17:29) Karma článku: 7,03 | Prečítané:  734x

Chodník osvetľovalo mdlé svetlo pouličných lámp. Ulicou sa rozliehal zvuk skuvíňajúceho vetra a šuchotajúceho lístia. Štipľavý vietor sa so žltým opadaným lístím nadšene pohrával – dvíhal ho vysoko do vzduchu a opäť ho nechával dopadnúť na zem. Bolo chladno. Rád by som si ruky vopchal do vreciek bundy, no zvieral som v nich knihu. Vraštiac tvár od chladu som pridal do kroku. Konečne som zastal pred dverami knižnice. Spoza odchýlených dverí sa cedil pásik jemného teplého svetla. Potlačil som dvere a vstúpil do toho čarovného sveta kníh...

„Jéj, ahoj Dušan," veselo zvolá pani knihovníčka v sivom svetri len čo ma zazrie medzi dverami. Je to už staršia pani na dôchodku, no kedysi bola učiteľkou slovenčiny a literatúry. Dnes je už len ochotnou knihovníčkou. Často s ňou v knižnici debatujem aj niekoľko hodín. Myslím, že ma má rada.

„Dobrý deň," odpovedám rovnako veselo. Na stole má rozložených niekoľko kníh a celkom v rohu stojí rýchlovarná kanvica a zopár sklených pohárov.

Stojím v pomerne priestrannej miestnosti obkolesenej niekoľkými policami s encyklopédiami. Presne v strede je postavených zopár starých kresiel s ošúchanými zelenými poťahmi.

„Som rada, že si prišiel. Dáš si čaj?" pýta sa a ukazuje na kanvicu. „Rád si dám trochu čaju," prikyvujem vďačne. Vyzliekajúc si bundu sa zahľadím na strop. Ako nejaká príšerná jazva sa z neho vyškiera obrovská škvrna vlhkej plesne. Áno, plesne! Knižnica je totiž v starej, ošarpanej budove. Obecná rada už dlho zvažuje premiestnenie knižnice na dajaké vyhovujúcejšie miesto, no zatiaľ sa k ničomu nepristúpilo...Knihy sú teda stále v tejto príšernej budove, do ktorej zateká...

„Teda...ten strop je čoraz horší..." konštatujem zachmúrene a kladiem na stôl knihu, ktorú som už dlho stískal v rukách. „Čo už," povzdychne si pani knihovníčka zapisujúc údaje o vrátení knihy. „Utekaj si niečo vybrať ,ja ti zatiaľ urobím ten čaj."

Poďakujem a vychádzam zo vstupnej miestnosti. Prechádzam uzučkou chodbičkou plnou časopisov. Hneď ako vyjdem z chodbičky sa predo mnou otvára skutočné malé kráľovstvo plné kníh. Naľavo sa vypínajú obrovské regály s najlepšími dielami svetovej beletrie zoradené podľa abecedy. Oproti mne sú v neveľkej polici starostlivo poukladané detektívky, hneď vedľa vernovky, o kúsok ďalej rozprávky a celkom na konci povinné čítanie. Napravo pri okne stojí jediný stolík, na ktorom sú rozložené najnovšie vydania v lákavých lesklých obaloch. Takýchto nových kníh je však v knižnici skutočne málo. No výberom by naša knižnica kľudne mohla konkurovať menšej mestskej knižnici.

Z najbližšej police vyberám Dickensovu „Kroniku Pickwickowho klubu" a obraciam sa naspäť do vstupnej miestnosti, kde ma už čaká voňavý bylinkový čaj. Posadím sa na stoličku stojacu oproti stolu pani knihovníčky.

Pani knihovníčka mi z rúk vezme knihu, s úctou ju pohladí po obálke a zapíše jej evidenčné číslo do zoznamu vypožičaných kníh.

„Tak čo, ako je v škole?" pýta sa so záujmom. Usrkávajúc z horúceho čaju jej rozprávam o škole, o profesorkách, o každom predmete zvlášť. Potom zmeníme tému a hovoríme o knihe, ktorú som nedávno dočítal. Keď  dorozprávam, rozhovorí sa zase ona. Hovorí o zaujímavom článku, ktorý si prečítala v akomsi časopise.

Kladiem na stôl prázdny pohár a pozerám na hodiny. Už sa takto rozprávame vyše dvoch hodín...Raz darmo, v spoločnosti diel veľkých spisovateľov sa cítim skutočne dobre...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?